Áthidaló Oktató
Kapcsolat

Játéktárház egy egyszerű dobozból

Gondoltátok volna, hogy az unatkozás hasznos is lehet? 😊 Meglepő, de így van! Kutatások is bizonyítják, hogy a gyermeki kreativitás sokkal jobban fejlődik, ha időnként hagyjuk a kicsiket „semmit tenni”, és teret engedünk annak, hogy magától jöjjenek rá, milyen tevékenységet válasszanak maguknak ráérős perceikben.

De hogy rásegítsünk egy kicsit az effajta önállóságnak a kialakulására, hoztunk nektek egy szuper ötletet! Egy ráérős délután készítsetek közösen egy csodás kis dobozt, hogy ha gyermeketeket nagyon elöntené a tanácstalanság, a használatával könnyen és gyorsan egy kis inspirációhoz juthasson. Meg persze szülőként ti is néhány nyugodt pillanathoz.  😉

A doboz hozzávalói:

  • egy gyermeked számára is kezelhető méretű dobozka
  • néhány színes filctoll, ceruza, csillámos ragasztó, vagy bármilyen, gyermeked számára kedves dekorációs eszköz (matrica, pompom, festék)
  • olló
  • néhány lap színes papír (ami persze lehet fehér is, ha éppen ez áll rendelkezésetekre)
  • az ötletek papírra vetéséhez íróeszköz

Az elkészítés menete:

  1. Először is dekoráljátok ki a választott dobozt úgy, ahogy ti szeretnétek! Ötletadóként néhány technika: festés; ragasztás színes papírdarabokkal, szalvétákkal, kivágott ábrákkal, rajzokkal, matricákkal, újságból kivágott különleges képekkel. Ha egy egyszerű papírdobozt választotok, az újjávarázsolásával azt is megtanítjátok gyermeketeknek, hogy a kidobásra ítélt dolgokat egy kis kreativitással újra hasznossá tehetitek.
  2. Ezután vágjátok fel a papírlapokat olyan széles csíkokká, amikre kényelmesen tudtok írni és/vagy rajzolni. A vágásba mindenképp vonjátok be gyermekeiteket, az sem baj, ha hullámos, vagy nem egyforma méretű csíkok születnek. Biztosítsatok számukra biztonságos, gyerekek által is használható, de jól vágó ollót, és máris indulhat a technikával való ismerkedés! A vágás során észrevétlenül fejlődnek a finommotorikus készségek, amik az írás elsajátításához különösen fontosak lesznek majd az iskolában.
  3. Indulhat is az ötletelés! Gondoljátok át közösen, milyen játékokat szeret gyermeked játszani, majd kezdjétek el őket egyesével a papírlapokra írni. Sőt, akár apró rajzokkal is illusztrálhatjátok a játékokat, olyanokkal, amikről gyermekednek eszébe juthat a választott játék (például labdapattogtatáshoz egy pöttyöslabda; rajzoláshoz egy színes ceruza). Minél több ötletet sikerül papírra vetnetek, annál bővebb lesz a játéktárház. 😊
  4. A kész papírcsíkokat hajtogassátok össze, és mehetnek is a dobozba! Amikor gyermekedet elönti az unatkozás pillanata, vagy a tanácstalanság érzése, hogy mit is játszhatna éppen, vegyétek elő a dobozt és máris indulhat az önálló játékválasztás!

A kíváncsiság a kreatív élethez vezető út.

Elizabeth M. Gilbert

Néhány egyszerű játékötlet a dobozba:

  • labdapattogtatás (kisebb és/vagy nagyobb labdával), labdával való célbadobás, labdával való tekézés
  • bunkerépítés takarókból, párnákból, matracokból, székekből
  • rajzolás, színezés
  • festés különleges eszközökkel (fültisztító pálcikával, alufólia golyóval, faágakkal, levelekből készített ecsetekkel, vattapamacsokkal, villával, szivaccsal)
  • színek keverése, két színből egy harmadik létrehozása
  • formák, alakzatok vágása, majd ezekből kép ragasztása (például ház, ember, vagy akár egy egész kis városrészlet)
  • gyurmázás (papírra írt számok gyurmával való lemásolása; íráselemek gyurmával történő kirakása)
  • plüssállat-klinika (gyengélkedő plüssök gyógyítása; plüssállatok különböző szempont szerinti csoportosítása)
  • pincéreskedés (a szakszerű terítés megtanulása)
  • ceruzákból építés (ceruzákból, fakockákból, hurkapálcákból, vagy akár számolórudakból kép készítése az asztalon)
  • jégkockával való ismerkedés (megfagyasztott kinderfigurák kiolvasztása; jégkocka tulajdonságainak vizsgálata melegvízbe, hidegvízbe, langyos vízbe téve; jégkockával való festés)
  • kirakózás
  • legózás

Ha pedig jön az unatkozás, vagy a „mit játsszak, nem tudom” kérdés, egyszerűen csak vegyétek elő a dobozt, húzzatok egy ötletet, és indulhat is a játék!

+ 1 jótanács: érdemes előre meghatározni, hogy hány ötletet húzhatnak egyszerre a kicsik a dobozból, előfordulhat ugyanis, hogy a túl sok ötlet ugyanazt a tanácstalanságot hozza el. Így például ha közösen lefektetitek a „maximum 3-at húzunk” szabályt, elősegítitek a döntés meghozását is. 😊

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása