Áthidaló Alapító, Oktató
Kapcsolat

Komplex MozgásTerápiás fejlesztés – segítség a tanulási nehézségekkel, beilleszkedési problémákkal küzdő gyermekeknek

Rumi Melinda neuropedagógus, komplex mozgásterápiás fejlesztő hosszú ideje segíti azokat a gyerekeket és felnőtteket, akik tanulási problémáik miatt felkeresik. Melinda nem csak hatékonyan dolgozik az idegrendszer fejlődésére ható gyakorlatokkal, hanem oktatja is azokat. Az alábbiakban tőle tudhatunk meg néhány fontos információt a KMT fejlesztésről.

Petra: Mióta létezik a Komplex Mozgásterápia, vagyis a KMT módszer Magyarországon?

Melinda: A Kulcsár Mihályné féle komplex mozgásterápiás fejlesztés megalakulása még a 80-as évek elejére tehető, és Kulcsár Mihályné, Panni néni nevéhez fűződik, aki kisvárosi tanítóként 1983-ban osztályát megfigyelve, őket segítve dolgozta ki a módszert. Abban az időben lehetőséget kapott, hogy úszásórára vigye a gyermekeket és azt tapasztalta, hogy a foglalkozások másnapján tovább megülnek, jobban figyelnek, könnyebben halad velük. Így a szülők támogatása jóvoltából minden reggel, a tanórák kezdete előtt megtornáztatta a gyerekeket. Azt gyakorolták, ami kevésbé ment számukra és amit az iskolapadokon vagy mellett meg tudtak oldani. Majd megismerkedett Delacato, amerikai neurológus elméletével és így az elemi mozgásokat is beemelte a gyakorlatok közé. A fejlesztő mozgássorokat a tapasztalatok szülték, amit ő a folyamatosan bővülő elméleti tudásával ötvözve, új összefüggéseket észlelve, csokorba fogott, továbbfejlesztett. A módszer azóta is folyamatosan fejlődik, még jobban a gyerekekre szabottá alakul. Az elmúlt években nevet is változtatott Komplex MozgásTerápiás fejlesztésre, innen a KMT rövidítés. Közben megalakult a fia, Kulcsár György által vezetett KMT Akadémia is, melyek az alaptanfolyam mellett más izgalmas továbbképzéssel is várja az érdeklődő pedagógusokat, fejlesztő, segítő szakembereket.

Tanulni annyi, mint kapcsolatot teremteni egy már ismert és egy még ismeretlen, új dolog között.

Tony Robbins

Petra: Mik a sajátosságai ennek a fejlesztő eljárásnak?

Melinda: Ez egy olyan pedagógia eljárás, amely leginkább a tanulási nehézségekkel, beilleszkedési problémákkal küzdő gyermekeknek nyújt segítséget. Panni néni, amikor a fejlesztő feladatokat összeállította, fontos szempontnak tartotta, hogy lehetőleg mindenki számára elérhető programot alkosson. Ezért úgy dolgozta ki, hogy kevés eszközt igényeljen és a család segítségével otthon is könnyen kivitelezhető legyen.

A végzett mozgásterápiás fejlesztő kollégák és kolléganők, betartják a főbb pedagógia elveket. A fokozatosság elvét, ezáltal még személyre szabottabban tudnak a feladatsorral haladni a gyermekek. A szemléletesség alapelvét követve a fejlesztők bemutatják elmagyarázzák, kipróbáltatják a gyerekekkel az adott feladatokat. A gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve akár játékos elnevezésekkel motiválják a megfelelő feladatvégrehajtásra. Mondhatni azt is, hogy ami az egyik erőssége, az részben a gyengesége is lehet, mert egyéni fejlesztés keretein belül, a gyakorlatok otthon, a családban végzendőek, viszont már kis helyen is kivitelezhetőek. Amennyiben ez a család dinamikáját erősen megterheli, úgy egyes kolléganők, kollégák foglalkoznak a gyermekekkel kis- és nagycsoportos formában is.

Petra: Kik dolgozhatnak ezzel a módszerrel? Hazánkban nagyjából hány KMT fejlesztő van?

Melinda: Ez a módszer elsősorban pedagógus továbbképzésnek indult, de szerencsére más segítő szakemberek számára is elvégezhető. Így dolgoznak vele konduktorok, gyógytornászok, gyógypedagógusok, pszichológusok, kineziológusok és most már orvosok is. Mivel tanfolyamok a 90-es évek óta havi szinten vannak, így egyre többen ismerik meg és használják az eljárást. Illetve a az interneten van egy zárt közösségünk, ahol már több mint 1000 kolléga tevékenykedik, konzultál a különböző esetekről, természetesen név nélkül.

Petra: Mi alapján állítja össze a fejlesztő a gyermek gyakorlatsorát?

Melinda: A fejlesztéseket minden esetben megelőzi egy felmérés, melyből fontos információkat kap a fejlesztő, ezáltal össze tudja állítani a gyerekeknek a lehető legmegfelelőbb tornasort, illetve ajánlásokat adhat a családoknak, amennyiben szükséges más szakemberek bevonása is. Ez alól egyedül a nagycsoportos fejlesztés jelent kivételt, hiszen ott valójában egy hosszabb fejlesztő folyamatról beszélünk és abban az esetben több ismétlést, lehetőséget biztosítunk a gyermekeknek.

Petra: Inkább óvodásoknak vagy iskolásoknak ajánlanád ezt a fejlesztést?

Melinda: Óvodásoknak, iskolások, kamaszoknak, és fejlődni vágyó felnőtteknek és időseknek ajánlanám egyaránt. Nagyon jó tapasztalatink vannak mindegyik korosztályban, kortól, nemtől függetlenül.

Petra: Hogyan segíthet a nagycsoportos gyermekeknek a sikeres iskolai évek megalapozásában? Milyen területek fejlődhetnek a mozgásterápiás fejlesztés által?

Melinda:

Mivel a felmérés elég komplex így tájékoztatást adhat a családoknak, hogy a gyermek mennyire rendelkezik az iskolaérettség kritériumaival, bár ez nem egy iskolaérettségi teszt.

A fejlesztések során az írás, olvasás, matematika tanuláshoz szükséges főbb területeket fejlődhetnek. A teljesség igénye nélkül például a szerialitás, az azonosságok és különbségek felismerése, a gestalt látás, finommotorika, térérzékelés, egyensúlyérzékelés, dominanciák, a beszédkészség, a gondolkodás, a reprodulákó képesség, a figyelem, a szociális képességek, melyek mind fontosak a tananyag sikeres elsajátításához, az intézményekbe való beilleszkedéshez.

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása