Áthidaló Alapító, Oktató
Kapcsolat

Szeresd úgy, hogy érezze! – Pálinkás-Holovits Zsuzsanna klinikai szakpszichológus vendégírása

A szeretetnyelv fogalmát Gary Chapman amerikai család- és párterapeuta írta le. A szeretet kifejezése bármennyire is egyszerűnek tűnik első hallásra, annál bonyolultabb lehet a gyakorlatban. Hogy miért is? Mindenki másképp fejezi ki a szeretetét és mást fogad el a szeretet bizonyítékaként. Hogy kinek mely mód áll közel a szívéhez, azt meghatározza a neveltetésünk, amit láttunk a szüleinknél, illetve a temperamentumunk. Szerencsére a szeretet kifejezése tanulható. Első lépés a felismerés. Érdemes először saját magunkon megfigyelni, hogy mi az a mód, melyen keresztül leginkább kifejezzük, illetve elfogadjuk a szeretet. Lehet, hogy a párunk vagy a gyermekünk leginkább akkor boldog, ha egy tartalmas programot töltünk el velük, mi azonban szeretnénk folyton megérinteni. Ezt követi annak pontos megfigyelése, hogy a családtagjaink minek örülnek leginkább és milyen módon próbálnak közelíteni felénk.

A szeretet munka. Azok a cselekedeteink fejezik ki legjobban a szeretetünket, melyek nem magától értetődőek számunkra.

Gary Chapman

Chapman 5-féle szeretetnyelvet különböztetett meg.

1. Elismerő szavak

Az elismerő szavak szeretetnyelv esetén elsősorban verbálisan, szavakkal kifejezve értik meg és fogadják el a szeretetet. Az elismerés vonatkozhat a személy külsejére, tetteire, vagy jellemére. A dicsérettől valósággal szárnyal.

„Nagyon ügyes voltál ma az edzésen.” „Büszke vagyok rád, amiért segítettél Rozi néninek felvinni a szatyrát.” „Köszönöm, hogy elpakoltál magad után.”

Érdemes elkerülni a kritizálásukat, hibázás esetén nagyobb segítség számukra a biztatás, támogatás a hiba felhánytorgatása helyett.

2. Minőségi idő

Ilyen szeretetnyelvet alkalmazó családtagunknál garantált sikert aratunk, ha külön időt töltünk vele, méghozzá attól válik ez az idő minőségivé, hogy teljes figyelmünket neki szenteljük ilyenkor, azaz például nem telefonálunk, emailezünk vagy főzünk olyankor, amikor együtt töltünk ilyen módon időt. Egészen egyszerű dolgok is kielégíthetik ezt a szeretetnyelvet beszélők igényét (séta, kirándulás, mozi, játék).

Kisgyermekeknél sokszor tapasztalhatjuk, hogy hiába játszik a szülő velük, mégis azt jelzik vissza, hogy „de anya, alig játszottunk” vagy azt érezzük, ennek a gyereknek „semmi se elég…”. Természetesen nem elvárható egy szülőtől, hogy egész nap csak a gyerekkel foglalkozzon, hiszen a szülőknek általában több területen is helyt kell állniuk egyszerre (háztartás, munka, párkapcsolat, baráti kapcsolatok). A gyerekidő módszere segíthet a minőségi idő biztosításában úgy, hogy a mindennapi feladatokat sem kell elhanyagolni. Gyerekidő arról szól, hogy megbeszéljük a gyermekkel, hogy bizonyos mennyiségű időt együtt töltünk vele, miközben tényleg csak rá figyelünk, kizárva minden mást. Természetesen fontos, hogy olyan időpontban legyen, amikor tényleg minden lehetőség megvan ahhoz, hogy figyelmünk 100 %-át a gyermekünknek tudjuk szentelni (például épp sül a sütőben a másnapi ebéd még egy órán át, vagy tudunk szünetet tartani a házimunkában, a kistestvér elaludt…). Nem szükséges ennek az időnek sokáig tartania, általában napi 10 perc gyerekidővel is elérhetünk változást. Forduljunk a gyermekünk felé, guggoljunk le hozzá: „Kicsim, most van 10 percem, ebben a 10 percben a tiéd vagyok, azt csinálunk, amit te szeretnél.” Természetesen ésszerű keretek között, azaz a választott tevékenység során nem tehetnek kárt tárgyakban, magukban vagy másokban. Állítsunk be hozzá időzítőt, amit beszéljünk is meg a gyermekkel. Eleinte furcsa lehet az időzítő használata, de hamar megszokják a kicsik és így még az idő fogalmával is megismerkedhetnek a gyakorlatban. A rendszeres gyerekidővel garantáltan érezni fogja a gyermek, hogy fontos számunkra.  

3. Ajándékozás

Akkor értik meg, hogy szeretik őket, ha ajándékot kapnak. Így jut tudomásukra, hogy akkor is gondoltak rájuk, ha épp nem együtt töltötték az időt. Az ajándéknak nem szükséges drágának lennie, hiszen egy apróság is eléri a célt, jelzi, hogy fontos vagy számomra, mert „Séta közben megláttam ezt a szál virágot/boltban a kedvenc csokidat és gondoltam örülni fogsz neki.”

4. Szivességek

Mindennél fontosabbak a tettek. Nekik nem az számít, hogy kimondjuk „Fontos vagy nekem. Szeretlek”, sokkal inkább örülnek annak, ha partnerük azzal várja őket otthon, hogy segített a házimunkában/lemosta az autót/foglalkozott a gyerekkel/ágyba vitte a reggelit.

5. Testi érintés

Kutatások támasztják alá a testi érintés fontosságát gyermekkorban. Például azok a csecsemők, akiket sokat ölelgettek, babusgattak jobban boldogultak felnőttkorban az érzelmi életükben. A testi érintésnél mindig fontos figyelembe venni, hogy kulturálisan milyen érintések tartoznak az elfogadott körbe. Itt sem szükséges túlzásokba esni és folyton ölelgetni azt aki, ezt a szeretetnyelvet beszéli, egyszerűen miközben elmegyünk gyermekünk/párunk mellett a lakásban, csak megsimogatjuk a fejét/hátát adunk egy puszit.

Hivatkozások:

Chapman, G. (2007). Kamaszokra hangolva. Budapest: Harmat Kiadó.

Szeretetnyelvek

Forrás: https://szeretetnyelvek.hu Megtekintve: 2020.10.16.

Gyerekidő

Forrás: https://kapcsolodoneveles.hu/gyerekido/ Megtekintve: 2020.10.16.

Készítette: Pálinkás-Holovits Zsuzsanna, klinikai szakpszichológus

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása