Áthidaló Oktató
Kapcsolat

Élethosszig tartó tanulás – NILD Tanulási Terápia

Napjainkban sokszor megfogalmazódik elvárásként az élethosszig tartó tanulás igénye. A munkaerőpiacon való helytállás is megköveteli az állandó megújulást, ismereteink bővítését. A tanulás iránti nyitottság kialakításának a  feltétele azoknak a kompetenciáknak a megalapozása, amelyek szükségesek az önálló tanuláshoz.

A NILD  Tanulási Terápia egy olyan tanulási képességeket fejlesztő program, amely megalapozza azokat a kompetenciákat, amelyek szükségesek az önálló tanuláshoz. Három fő területnek a fejlesztésére fókuszál: a kognitív funkciók, mint a  figyelem, a megfigyelőképesség, az érzékelés-észlelés, az emlékezet és a gondolkodási funkciók. A tanulási folyamat első szakaszában a legfontosabb kognitív funkció az észlelés. Jó megfigyelőnek kell lenni és minél több adatot kell összegyűjtenünk az adott feladatról. Az összegyűjtött információkat jó, ha struktúrába tudjuk rendezni és úgy tovább küldeni feldolgozásra. Természetesen ehhez szükséges, hogy jól működjön a munkamemóriánk is.  A NILD Tanulási Terápia a fejlesztés folyamán három jól elkülönített egységre tagolja a ismeretelsajátítás folyamatát. A hatékony segítségnyújtás érdekében első lépésben egy pszicho-pedagógiai mérés történik a gyengén működő területek meghatározása céljából. Választ kapunk arra, hogy az új ismeret elsajátításának a folyamatában melyik részében van elakadás, ami megnehezítheti az önálló és eredményes tanulást. Ezután történik a személyre szabott fejlesztés változatos és hatékonyan fejlesztő technikák alkalmazásával. A NILD program jelenleg 26 technikát tartalmaz, amely hatékonyan fejleszti a tanulási zavarokat okozó kognitív diszfunkciókat. A technikákhoz változatos eszköztár tartozik. Amellett, hogy a módszer gondolkodni tanít, fejleszti a tanulók szociális érzelmi kompetenciáját is. A fő cél, hogy a gyermek élvezze is a megismerő tevékenységet. Ezzel pedig hozzásegíti a gyermeket ahhoz, hogy ne csak képes legyen tanulni, hanem szeressen is, megalapozva ezzel az élethosszig tartó tanulást. A módszer különösen nagy hangsúlyt fektet az olvasási és anyanyelvi készség, a szövegértés , a helyesírás és a kommunikáció fejlesztésére.

Az élet nem hosszú vakáció, hanem állandó tanulás. És a legfontosabb lecke: megtanulni szeretni.

Paulo Coelho

A tanulási folyamatban szükséges, hogy a jól megfigyelt, majd feldolgozott információt a tanuló képes legyen megfelelő formában kommunikálni is. Ha ez a rendszer egységesen jól működik, akkor a gyermek képessé válik az önálló tanulásra. Vagyis a hagyományos korrepetálás helyett hatékonyabb, ha a gyengén működő kognitív folyamatokat fejlesztjük, könnyebbé téve a tananyag elsajátítását.  A program célja, hogy a tanulót az aktuális fejlettségi szintjéről a „legközelebbi fejlődési zóna” sávjába juttassa el, vagyis abba a sávba, ahol a tanuló a környezet biztonságos védettségét élvezve, bátran próbálkozhat a feladatok megoldásában. A pedagógus gondolkodtató kérdéseket feltéve elfogadja és irányítja a tanuló próbálkozásait, segítve őt eljutni a saját felismeréshez. A fejlesztés folyamatában szerepet kap a szülő is, így ő is részese lehet a gyermek fejlődésének. A fejlesztés intenzív formában történik. A terápia ötéves kortól alkalmazható és a felnőtt korosztály számára is hatékony. Mivel kognitív funkció fejlesztése a cél, ezért a módszer hatékony lehet egy gyengén működő funkciónak a fejlesztésére, de egy jól működő képességstruktúra tehetséggondozásra is. Egyéni és kiscsoportos keretek között is hatékonyan alkalmazható.

A NILD története

A National Institute for Learning Disabilities 1982-ben alakult Norfolkban, Virginia államban. Az alapprogramot a hetvenes évek elején tanulási zavarokkal küzdő tanulók fejlesztésére dolgozta ki Archie Silver M.D. gyermek pszichiáter (New York) és Dr. Rosa Hagin klinikai pszichológus, egyetemi tanár, akik a tanulási zavarok első kutatói közé taroztak. Kutatásaik során tapasztalták, hogy a 8-12 éves érzelmi és/vagy magatartás problémákkal küzdő gyermekek 80 százalékának olvasási nehézségei vannak.

Silver és Hagin feltételezte, hogy az észlelési hiányterületek folyamatos ösztönzése meggyorsítja az észlelés érését, és jobban felkészíti a gyermeket az olvasás tanulására. Feltételezésüket kutatási eredményekkel igazolták.  Ezt az alapprogramot egészítette ki Deborah Zimmerman egy hang-jel megfeleltetésre és a leggyakoribb helyesírási minták köré épülő olvasás-programmal.  NILD terapeuták a világ számos országában dolgoznak. Öt ország rendelkezik önálló képzőközponttal. Magyarországon Jordanidisz Ágnesnek köszönhetően készült el a NILD magyar adaptációja.

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása