Áthidaló Alapító, Oktató
Kapcsolat

3+2 TIPP A MAGABIZTOS SULIKEZDÉSHEZ

Furcsa dolog az iskolakezdés. Várakozással és vágyakozással, reményekkel és aggodalmakkal teli időszak. Vajon gyermekünk könnyedén tudja-e venni az akadályokat? Képes lesz-e jól teljesíteni és talál-e gyorsan barátokat? Normál körülmények között is sokat tépelődünk, az idei COVID-helyzet miatt azonban a tanévkezdés nehezített pálya a gyerekeknek, a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt.

Mit tehetsz, hogy megkönnyítsd a rendszerek közötti váltást fél év intézményi keretek nélküli időszak után? Hogyan segítsd az ’iskolás leszek’- érzést és mivel készülj szülőként a sulikezdésre?

Sosincs késő a boldog gyermekkorhoz.

Vavyan Fable

0. lépés: Ne vetíts!

Gyakran tapasztaljuk, hogy a szülő jobban izgul, mint a gyerek. Ezzel azonban puszta szeretetből és féltésből félelmetessé tehetjük a változást, ami valójában jó. Teljesen természetes, hogy bekapcsolnak saját önvédelmi mechanizmusaink, eszünkbe jut, milyen nehézségekkel kellett megküzdenünk és bízunk abban, hogy a gyerkőcünknek ezekkel nem kell majd szembenéznie.

Ne feledd! A gyermeked nem te vagy. A csemetéd okos, ügyes, bájos kisiskolás lesz, aki bár nem lesz tökéletes – mert senki sem az – , jól fogja érezni magát új közösségében. Tudásszomja kielégíthetetlen szomjúság, a benne rejlő lehetőségek pedig túlszárnyalják mindazt, amit mi felnőttek csak elképzelni tudunk. Szeresd nagyon, bátorítsd és lelkesítsd. Hagyd, hogy kipróbálja magát különféle társas helyzetekben, felvegye a leendő suli ritmusát és állj a háttérben, hogy azonnal ott teremhess, ha kellenél!

1. Váltsatok iskola előkészítő üzemmódra!

A nyári időszak alatt az óvodák általában nem végeznek fejlesztőtevékenységet, hanem a szabad játék, kirándulások és játszóterezések adják a napok vázát. Sok leendő kiselsős életében jelenleg amúgy sincs rendszer, hiszen a COVID, majd a nagyinál- bébiszitterrel töltött idő felborította azt. Ha lehetőséged van rá, legalább a sulikezdést megelőző 1-2 hétben tartsd otthon a gyermeked!

Így fokozatosan elhagyhatjátok a délutáni alvást és a napi rutint elkezdhetitek az iskolai ritmusára hangolni. Megmutathatod neki, milyen útvonalon és eszközzel, hány megállóval és mennyi idő alatt értek majd el reggelenként a sulihoz, gyakorolhatjátok a fontos személyek nevét, a lakóhelyét, azonosíthatjátok és memorizálhatjátok a fontos tájékozódási pontokat, illetve beszerezhettek mindent, ami a sulikezdéshez fontos.

2. Alakítsatok ki ergonomikus tanulósarkot és ügyeljetek a táskára!

Nagy dilemma, hogy milyen táskát, íróasztalt, széket vegyünk a gyereknek. Mielőtt választotok, feltétlenül gondold végig a racionális szempontokat, mert a gyerek egészsége mellett a család anyagi biztonsága is rendkívül fontos tényező. Döntsd el, mennyit tudsz a beiskolázásra szánni és válaszd a legjobb minőséget, amit még kényelmesen ki tudsz fizetni. A szép iskolatáska öröm, a frusztrált szülő annál kevésbé.

A táska kiválasztásakor vedd figyelembe, hogy a gyerkőc milyen közlekedési eszközzel jár majd suliba, illetve, hogy fix teremben történik az oktatás, vagy „vándorol” az osztály. Ha kocsival jártok és egész nap egy helyen lesznek a gyerekek, esetleg napközi otthonos a suli és sosem kell majd leckét hazavinni, teljesen felesleges a negyvenezres agyonhájpolt hátizsák, míg, ha napi két órát zötykölődtök majd a villamoson, elengedhetetlen, hogy könnyű, egyszerűen tisztítható, hátkímélő kivitel mellett döntsetek.

Hasonló a helyzet a tanulósarok kialakításával is, mely erősíti a ’nagyfiú/ nagylány vagyok’ tudatosságát és a tanulás, mint kiemelt feladat és felelősség gondolatát. Az íróasztal magassága legyen variálható és a természetes fény támogassa az írás könnyedségét. Válasszatok erős, de nem éles, melegebb fényű íróasztali lámpát a téli délutánokhoz és olyan széket, mely kényelmesen a gyermek szükségletei szerint alakítható.

3. Gyakorolni kötelező!

Ideje elővenni a színeseket, ecseteket, gyurmát és festékeket! A finommotoros készségek fejlesztésére és az érzelmek pontos kifejezésére egyaránt alkalmas, ha gyurmából megformáljátok érzéseiteket, hangulataitokat. A színezéssel a szabálykövetést, pontosságot és az alkotás örömét csomagban kapjátok, míg a vonalvezetési gyakorlatok az íráskészség kialakulását támogatják.

Mivel az iskolában kötött keretek között, negyvenöt perces rendszerben zajlik az oktatás, célszerű a leendő kisiskolás számára bevezetni a gyakorlóidőt, amikor hangolódásképp ültesd asztalhoz és motiváld az egyéni munkavégzésre. Jó választás lehet a Logico, vagy a LÜK, de számos remek iskolaelőkészítő kiadványra is bukkanhattok.

Vond be a napi teendőkbe és fejleszd észrevétlen készségeit! Pakolja be a mosogatógépet, párosítsa a zoknikat, seperjen fel, vagy rajzoljon bevásárlólistát, majd az azon szereplő tételeket gyűjtse is össze a boltban, tartson rendet maga körül vagy segítsen a főzésben! Ezzel erősíted felelősségtudatát és feladattartását, edzed a memóriáját és érthetővé teszed számára, hogy a közös kényelem alapja a közös munka.

+1. Mesélj neki a suliról!

A gyerekek legtöbbször elképzelni se tudják, hogy egyszer a felnőttek is kicsik voltak. Mesélj neki a saját -pozitív- iskolai élményeidről, mondd el, kinek írtál először levelet, melyik könyvet olvastad először önállóan és mit szólt a nagyi, amikor először írtál neki saját kezűleg anyák napi képeslapot! Avasd be a saját egykori félelmeidbe, mondd el, hogy ismerted meg az ezer éve legjobb barátodat és leplezd le magad- értékelni fogja!

Biztosítsd őt arról, hogy nincs és nem is lesz soha egyedül, hiszen te mindig ott leszel neki! Nem kell hazudnod, sem titkolóznod, hisz lesz olykor majd nehéz is. De együtt megoldjátok, nem igaz?

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása