Áthidaló Oktató
Kapcsolat

Artikulációs zavarok az óvodában

A pöszeség a kiejtés tisztaságának zavara, mely megmutatkozhat hangcserékben (róka-jóka), hang kihagyásokban (bohóc-boóc) vagy hangtorzításokban. Az érintett hangok mennyiségétől függően megkülönböztetünk részleges pöszeséget, ebben az esetben csak néhány hang pontatlan képzése jellemző, valamint általános pöszeséget, mely több mint tíz hangot érint.

Nem kell megijedni!

Ha a gyermek nyelvtani fejlődése, szókincs fejlődése folyamatos, 4-5 éves korig bizonyos hangok (r, sz, z, c, s, zs, cs, ty, gy, ny, ö, ü) helytelen képzését élettani pöszeségnek nevezzük. Ekkor legtöbb esteben a gyermek azért ejti hibásan az adott hangokat, mert a beszédmozgások kivitelezésében még nem elég ügyes. A tiszta artikulációhoz elengedhetetlen a beszédmozgások pontos kivitelezése és a beszédhangzók pontos hallási megkülönböztetése. Ezek a képességek fokozatosan alakulnak ki, fejlődésükkel párhuzamosan javulnak spontán módon a hanghibák.

Fontos a szűrés

Hazánkban jogszabály írja elő a három és öt éves óvodás gyermekek logopédiai szűrését. Ha öt éves korig az artikulációs hibák spontán javulása nem következett be, szükségessé válik a logopédia terápia, melynek időtartama egyénenként változik.

 A helytelen hangképzést több minden okozhatja, sokszor más probléma tüneteként jelenik meg. Az artikulációs zavarok hátterében gyakran szervi problémák állnak, mint megnagyobbodott orrmandula, lenőtt nyelvfék, hallás probléma, fogazati rendellenesség stb…  Ha az artikulációs zavar hátterében ilyen okot feltételezünk, fontos felkeresni a problémakörre szakosodott szakorvost, a logopédiai terápia is akkor lesz eredményes, ha a pöszeséget okozó rendellenességet előbb orvosolják. Hátterében húzódhat továbbá a beszédhangok elégtelen észlelése, ingerek-egymásután rendezésének zavar, idegrendszeri éretlenség, ügyetlen beszédszervi mozgások stb…

Az emberekről és a világról megszerezhető ismereteknek, a művelődésnek a kincsesbányája az anyanyelv.

Takács Etel

Nagycsoportban kiemelt fontosságúvá válik a helytelen hangképzés korrekciója. Az elhúzódó, kezeletlen, makacs pöszeségnek súlyos következményei lehetnek. A hangzó beszéd elégtelensége az olvasásban is jelentkezik. Ha adott hangot vagy hangokat hibásan ejt a gyermek, vagy másképp hall, nehezítheti az olvasás tanulás folyamatát. A hibásan ejtett hangok miatt a hang-betű kapcsolatának megértése nehezített. A hibásan képzett hangok miatt a betűk nem állnak össze értelmes szavakká a gyermek számára, az olvasott szövegértés problémát okoz. A nehézségek írásban is jelentkezhetnek.

A pedagógus pályán uralkodó szakemberhiány a logopédusokra is kiterjed, sajnos sok óvodában nem megoldott a rendszeres logopédiai terápia biztosítása, ebben az esetben érdemes felkeresni magán szektorban dolgozó logopédust, vagy a szakszolgálat segítségét kérni. Hangzófejlesztésbe laikusként semmiképpen se kezdjünk bele, mindenképpen forduljunk szakemberhez, mert a helytelenül kialakított és rögzült hangok javítása nehéz és hosszan tartó folyamat. A logopédiai terápia során a szülő és a szakember együttműködése rendkívül fontos, mert a terápia eredményességéért a rendszeres otthoni gyakorlás elengedhetetlen. A különböző gyakorlatok mindennapi ismétlésével ügyesednek a beszédszervek, a gyermek megtanulja, begyakorolja adott hangok képzési metódusát, fejlődik a beszédhangok hallási megkülönböztetésének képessége is.

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása