Áthidaló Oktató
Kapcsolat

A tánc fejlesztő hatása gyermekkorban

Művészet? Sport? Lehet, mindkettő. Ami biztos az az, hogy zenére történő instruált, irányított vagy teljesen improvizált, általában esztétikus mozgás.

A legtöbb 2–4 éves gyerkőc improvizatív táncát levideózzák a szülők, és ilyenkor mindig csodáljuk, hogy mennyire ügyesek, kreatívak. A mozdulatok ösztönösek, és a gyermek ilyenkor mindig azt csinálja, amire szüksége van. A sok pörgés, forgás, talajra lecsapódás, egyik lábról a másikra testsúlyáthelyezés a felsőtesttel ellensúlyozva mind-mind az idegrendszeri érést szolgálja. A legjobb, ha hagyjuk kibontakozni, természetesen a balesetek elkerülésére, megelőzésére figyelve, mert ilyenkor a gyermek önfejleszt.

Tánc közben az lehetsz, ami csak lenni akarsz abban a pillanatban.

Táncpedagógusként dolgozom kilencedik éve, ennyi ideje oktatok fiatal felnőtteket és hatodik éve pedig gyerekeket is. Jelenleg (a gyerekeknél) 2-16 éves korig vannak tanítványaim hat csoportban. Korosztályuknak megfelelő időtartamban, heti szintű gyakorisággal és létszámban igyekszem szervezni a csoportokat.

Fontosnak tartom, hogy az óvodáskorú csoportjaimban a klasszikus balett ovis tréning mellett a tornagyakorlatokat is beépítsem az óráimba, illetve a játékaink a figyelem-memóriafejlesztésnek is eleget tehessenek. Eszközös (babzsákos, szalagos) gyakorlatokkal is egyaránt dolgozom. A térérzékelés, téri tájékozódás, a jobb-bal differenciálás, keresztmozgások a táncórák során szinte automatikusan fejlesztődnek, valamint az irányított mozgás és a jól megválasztott játékok a reflexek gátlását és az egyensúlyérzék fejlődését is elősegíti.

Az óvodáskorban kiemelten fontos, hogy a gyermekek megszokják a heti rendszerességű mozgásórát, mert iskolásként majd igényelni fogják ezt, ami tovább segíti őket a tanulásban. A táncóráimon a gyerekek nagyon hamar megtanulják a rendszert, azt, hogy az óra előtt, a kezdéskor, a végén mi történik, ez biztonságot ad nekik. A figyelmük, koncentrációjuk, vizuális, auditív és mozgásos memóriájuk egyre erősebb lesz, és ez a mindennapjaik egyéb területeire is kihat majd.

Idén januárban elvégeztem a Kulcsár Panni néni-féle komplex mozgásterápiás képzést, ahol rengeteg ismerős mozgással találkoztam. Alapvetően én modern-kortárstánc táncművész, koreográfus vagyok, így az előbb említett módszer talajon végzett mozgásait is jó érzéssel gyakoroltam be a tanfolyamon, mindeközben arra jutottam, hogy a táncóráim idegrendszeri érést elősegítő mozgásfejlesztésnek is alkalmasak, főleg, ha a tanultakat tudatosabban építem be a gyakorlatokba.

Kérdése van?

Szeretettel várjuk bármilyen felmerülő kérdését

az Áthidalóról, Oktatóinkról, valamint gyermeke sikeres jövőjével kapcsolatban

Írjon nekünk
0
    0
    Kosár
    Az Ön kosara üresWebshop
      Szállítási mód választása